KALİTEYİ UYGUNA ALIN! İYİ ALIŞVERİŞLER!
KALİTEYİ UYGUNA ALIN! İYİ ALIŞVERİŞLER!

CAM KRİKOSU SORUNLARI NASIL TEŞHİS EDİLİR?

Çalışmayan cam kaldırma mekanizmasının (cam krikosu) epey can sıkıcı bir sorun olduğunu biliyoruz. Bir önceki yazımızda tam da bu nedenle cam krikosunun ömrünü uzatmak için yapılabilecekleri anlatmıştık.

Aracınızı servise çekmeden önce kendinizin de sorunun teşhisi anlamında yapabilecekleri var. Teşhis sizi yanlış tedaviden ve gereksiz masraflardan kurtarabilir.

Eğer bir cam krikosunun çalışmadığını farkettiyseniz:

1) Diğer tüm camları kontrol edin. Birden fazla cam veya tüm camlar aynı anda sorun çıkardıysa sorunun elektrik sistemi ile alakalı olması muhtemeldir. Bu durumda buna göre tedavi uygulanması gerekir. Diğer camlar çalışıyorsa sonraki maddeye geçin.

2.1) Cam düğmesine basın ve kulağınızı kapı paneline dayayarak dinleyin. Eğer içeriden motor çalışmasına veya mekanik zorlamaya benzer sesler duymuyorsanız, sorun cam düğmesinin bozulması veya sigortanın yanması kaynaklı olabilir. Bunları öncelikle kontrol edin. Eğer burada bir sorun tespit edemediyseniz, motor çalışmıyor demektir.

2.2.) Motorun neden çalışmadığını tespit etmek sizin kendi başınıza yapabileceğiniz bir işlem olmayabilir. Ancak yine de anlatalım. Motorun bozulduğuna karar vermeden önce motora giden voltajı kontrol etmek gerekir. Bunun için bir voltmetreyi cam motoru elektrik bağlantısına bağlayarak cam düğmesinin aşağı ve yukarı yönlerine basın. Voltmetre voltajı sırasıyla 12 V ve -12 V olarak okunuyorsa, motora doğru gücün ulaştığı ve sorunun motorun bozulmasından kaynaklandığı anlaşılır (Bkz. aşağıdaki resimler). Yapmanız gereken, bulabiliyorsanız motoru değiştirmektir. Motora giden voltaj doğru değilse, yine elektrik sistemi ile ilgili bir sorun var demektir.

 

3) Kulağımızı kapıya dayadığımızda motor sesi ve krikonun hareket etmeye çalıştığı gibi sesler duyuyorsanız, o zaman mekanik bir problem var demektir. Yani cam krikonuzun parçaları görevini yapamaz duruma gelmiştir. Cam teli sarmış, cam makarası yalama yapmış veya plastik ayaklar kırılmış olabilir.

Bu durumda artık kapı panelini açarak cam kaldırma mekanizmasını inceleme zamanı gelmiş demektir. Sonraki yazılarımızda cam krikosu tamirinin nasıl yapılacağına değineceğiz.

Tam da burada cam krikosu tamir takımlarımıza bir göz atmanızı tavsiye ederiz.

Bu Yazıyı Paylaşmak İster misiniz ?
Kategoriler
Faydalı Bilgiler
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?
softtr® | Profesyonel E-Ticaret Sistemleri ile hazırlanmıştır.